26. kolo: Jablonec- Slovan 2:0 (2017/18)

 

Diváci 5426
Domácí 130
Hosté 280

48. ligové derby přineslo přímý souboj o pohárové příčky, poněvadž měl Slovan před zápasem na pátém místě jednobodový náskok na zeleného rivala toho času na místě šestém. Z Liberce vlakem vyráží necelé dvě stovky fanoušků s modrobílými deštníky s nápisem „SLOVAN CORPORATION“ (parafráze na Umbrella corporation z Resident Evil). Minule s plášťenkami počasí klaplo dokonale, tentokrát překvapivě svítilo slunce, a tak deštníky posloužily spíš jako slunečníky. Sraz i cesta probíhá bez problémů, při pochodu jsou odpáleny modré dýmovnice, což společně s deštníky dává pěkný optický efekt. Na křižovatce těsně před sektorem se k nám z neznámých důvodů přidává asi 30 CHTX.

Úvodní choreo pokračuje v duchu Resident Evil – pod pochodovým nápisem „Slovan Corporation“ se objevuje dovětek „Nenechte zelený virus proniknout do Evropy!“ a na plachtě obrázek zeleného viru v zákazové značce – nejdřív hlavou vzhůru a pak i naopak. Deštníky dle očekávání nebyly pořadatelskou službou na stadion vpuštěny. Od začátku se v našem sektoru fandí poměrně solidně, a to i za nepříznivého stavu. Zhruba v patnácté minutě roztahujeme nápis: „My postoje neměníme: 100 % AntiJa včera, dnes i zítra!“ + podpis SC08. 

Poslední plánovaná optická akce večera není s ohledem na (fotbalový) průběh utkání realizována, přestože všechny přípravy proběhly dle plánu. Děkujeme všem zúčastněným za ochotu, disciplínu a dodržení dohod o (ne)realizaci. Všichni jste ukázali, že ačkoliv něco chceme, dokážeme udržet tvář a umíme si odpustit i pěkné efekty, pokud za dané situace postrádají smysl. Příště to chce jen víc štěstí na hřišti nebo třeba nějaký neodmávaný ofsajd v náš prospěch, ale to se nám asi na Peltově půdě nestane.

Domácí, kterých tentokrát byl v kotli snad i trojmístný počet, se taky prezentovali několika akcemi. První narážela na údajné porušení zásad aktivních fans z naší strany. Z naší tedy určitě ne, protože zmiňovaný pokřik (Bijte je!) naši členové nejen že nefandí, ale pokud s ním nějaký mimoň někdy začne, obvykle to rychle a důrazně stopujeme, což se stalo i při minulém derby. Pozérství a vlezdoprdelskou „solidaritu“ s každým debilem vyjadřovanou nadužívaným pokřikem „A.C.A.B.“ (nebo dalšími klišé jako „český fotbal pro fanoušky“ nebo „pyrotechnika není zločin“) na druhou stranu necítíme jako žádnou zásadu, kterou bychom museli „povinně“ vyřvávat. Druhý jablonecký nápis reagoval na pokřik „Zelená, zelená…“ a zněl „Zelená je přece barva i vaší historie“. Vtipné, zajímavá souvislost a musíme pochválit jablonecké, že se tolik zajímají o historii fotbalu v jejich krajském městě. Nicméně Slovan byl založen až v roce 1958 a přestože vznikl fúzí (modrobílé) Slavie a (zelenobílého) Rapidu (toho času už pod názvy Slavoj a Jiskra), těžko lze mluvit o významnější kontinuitě jednoho či druhého spolku v následné historii našeho klubu. Historie Slovanu je modrobílá! Domácí pak ještě roztáhli menší plachtu s nápisem „Gablonz“ a doplnili ji zelenými dýmovnicemi syté barvy, což dalo pěkný efekt. Za následného doprovodu nezbytných dělbuchů a nahánění s jednotkama po sektoru. Jejich cesta. Hlasitou „podporu“ při tom měli z vedlejšího sektoru Chaotix.

Naši fotbalisté derby prohráli, děkovačka přesto proběhla v poklidu a za hlasitého fandění většiny sektoru hostů. Přesun zpět k vlaku přinesl menší problémy s PČR na dvou místech, ale k větší eskalaci než k menší strkanici, nedošlo.

You may also like...